.
يكشنبه 4 فروردين 1398   11:30:14
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
گزیده پیام رهبری
1397/3/30 چهارشنبه
عارف سلحشور، دکتر مصطفي چمران
سردار رشید اسلام، مالک اشتر زمان، چمران عزیز، مرد عمل و جهاد و شهادت، سرباز فداکار اسلام و انسانی در خط حاکمیت قرآن بود. جهاد او در خوزستان دنباله‌ی جهادش در کردستان و دنباله‌ی جهاد بزرگش در لبنان بود. در همه جا یک هدف و یک خط را تعقیب میکرد. مقام معظم رهبری(مدظله¬العالی

انديشه و گفتار و رفتار خلاق نخبگان هر نسل، همچون باراني حيات بخش، فرهنگ هر عصر و دوران را بارور مي سازد. فرهنگ امروز ايران زمين، مديون شعله‌ي تابناك روح اين سرآمدان سترگ تاريخ است و تنها راه سعادت و رهيابي به كاخ پرشكوه فرهنگ امروزي، بررسي زندگي و روح  بلند اين نخبگان است.

در واپسين روزهاي پيروزي انقلاب، دكتر چمران به عشق ديدار حضرت امام (ره) و پيوستن به امواج خروشان مردم، پس از بيست و دو سال هجرت و تبعيد به وطن بازگشت و در آغاز ورودش به ديدار امام خميني شتافت. اولين دوره هاي آموزشي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را راه اندازي و خود شخصاً به تربيت كادر آن مبادرت ورزید.

  پس از آن در سمت معاون نخست وزير در امور انقلاب مشغول حل و فصل مسايل نقاط بحراني كشور شد.

با پيروزي انقلاب اسلامي، احزاب چپ و گروه هاي ضد انقلاب درصدد تجزيه مناطق مختلف كشور به ويژه كردستان بودند، آنان يك هفته پس از پيروزي انقلاب در اول اسفند ماه در ابتدا با تهاجم به منطقه مهاباد زمزمه جدايي و خود مختاري سردادند و در 27 اسفند ماه 57 به سنندج يورش بردند و گروه كثيري را به شهادت رساندند. تهاجم به نقده در سي و يك فروردين 58 و بانه، سردشت، سقز ، مريوان، اشنويه و بوكان و ساير شهرها در راستاي تجزيه کردستان بود.

شهيد چمران در چنين شرايطي كه نيروهاي ضد انقلاب و گروه هاي چپ، غرب كشور را مورد حمله قرار داده بودند، وارد صحنه شد و براي اولين بار در قائله منطقه مرزي سرو، لباس رزم پوشيد و با كمك ساير نظاميان به پاكسازي منطقه پرداخت. شهيد چمران مشكلات موجود در منطقه مريوان را از طريق برگزاري جلسات متعدد با بزرگان منطقه حل و فصل كرد. اما تهاجم احزاب چپ به منطقه پاوه در تاريخ 24/5/1358 با شدت بيشتر و با شهادت بسياري از اهالي منطقه و نظاميان شروع شد. در چنين شرايطي شهيد چمران و شهيد سرلشکر فلاحي با عزيمت به پاوه و همراهي با نيروهاي نظامي، آنان را دلگرم به ادامه مبارزه نمودند. تا اينكه با صدور اعلاميه تاريخي حضرت امام  مبني بر عزيمت نيروهاي ارتشي به منطقه پاوه، نيروهاي ارتشي به طور رسمي وارد معركه شدند و تمامي مناطق اشغال شده در كردستان پاكسازي شد.

 و دكتر چمران به تهران بازگشت. شهيد چمران در تاريخ 16 آبان 1358 به پيشنهاد شوراي انقلاب و به فرمان حضرت امام خميني به عنوان نخستين فرد غير نظامي به وزارت دفاع منصوب شد.

دكتر چمران در اولين دور انتخابات مجلس شوراي اسلامي، از سوي مردم تهران به نمايندگي انتخاب شد، سپس در تاريخ 20 ارديبهشت 1359  هنگام تشكيل شوراي عالي دفاع، به نمايندگي حضرت امام (ره) در اين شورا منصوب شد.

شهيد چمران با شروع جنگ تحميلي و حمله ارتش صدام به مرزهاي ايران اسلامي به خدمت حضرت امام رسيد و با اجازه ايشان، همراه با حضرت آيت ا... خامنه اي به اهواز رفت و شب بعد از ورود، اولين حمله چريكي را عليه تانك هاي دشمن كه تا چند كيلومتري شهر در حال سقوط اهواز پيش روي كرده بودند، آغاز كرد. وي سپس با آموزش گروهي از رزمندگان داوطلب كه گرد او جمع شده بودند، ستاد جنگ هاي نامنظم را در اهواز تشكيل داد. از ديگر اقدامات شهيد چمران در اهواز، ايجاد هماهنگي بين ارتش ، سپاه و نيروي داوطلب مردمي مي باشد كه با اين حركت، شيوه جديد جنگ مردمي و هماهنگي كامل بين نيروهاي موجود صورت پذيرفت.

پس از زخمي شدن، اولين بار براي ديدار با حضرت امام و ارائه گزارش به حضور امام رسيد. حضرت امام پدرانه به سخنانش گوش داد و رهنمودهاي لازم را به او ارائه كرد.

در سي و يك ارديبهشت سال 1360 شهيد چمران همراه با رزمندگان اسلام توانستند ارتفاعات الله اكبر را فتح نمايند. شهيد چمران و فرمانده شجاعش(سرلشکر شهید ايرج رستمي) دو روز بعد از فتح ارتفاعات الله اكبر، توانستند تپه هاي شاهسوند را به تصرف درآورند. سپس شهيد چمران طرح تسخير دهلاويه را با ايثار و فداكاري رزمندگان ستاد جنگ هاي نامنظم و به فرماندهي ايرج رستمي عملي ساخت. درسي ام خرداد ماه سال 1360 در جلسه فوق العاده شوراي عالي دفاع در اهواز شركت کرد و پيشنهادهاي خوبی از جمله حمله به بستان را ارائه داد. در سحرگاه سي و يكم خرداد ايرج رستمي ، فرمانده منطقه دهلاويه و از ياران نزديك شهيد چمران به شهادت رسيد و وي از اين حادثه بسيار متأثر و غمگين شده دكتر چمران، سيد احمد مقدم پور را به جاي شهيد رستمي به رزمندگان معرفي كرد ودر خط مقدم در حال يادآوري نكاتي به ساير رزمندگان بود که با اصابت تركش خمپاره دعوت حق را لبیک گفت و به فیض شهادت نائل آمد.

 شهيد چمران مظهر ايستادگي ملتي است که زير بار زور و زياده خواهي نمي‌رود و با شعار جاويدان هيهات منا الذله عزت و سربلندي خود را تضمين کرده است.

شهيد چمران با حضور موثر در لبنان، فلسطين و مصر اين حقيقت ناب را اثبات کرد که دفاع از محرومان، مستضعفان مرز و جغرافيا نمي شناسد، چمران طلايه دار مبارزه مسلحانه عليه ظلم و بيداد و تجاوز در تاريخ معاصر است که تا ابد نام و راه نيکش الهام بخش مجاهدان و مبارزان رهايي از نظام سلطه است.

    شهيد بزرگوار، دکتر مصطفي چمران که شرح صفات انساني و کمالات معنوي ايشان، فرصتي فراخ را مي طلبد و در اين نگاه گذرا فقط به عبارتي کوتاه ، اما بسيار عميق و پرمعنا از حضرت امام خميني « ره » در باره وي اشاره مي شود که پس از شهادت اين دانشمند متواضع و رزمنده دلاور جبهه هاي حق عليه باطل در لبنان و فلسطين و ايران، در موضع نصيحتي ماندگار ، به مخاطبين فرمودند: «مثل چمران بميريد !...»

سازمان حفظ آثار و نشر دفاع مقدس آجا سی وهفتمین سالگرد شهادت مجاهد نستوه و اسوه اخلاص و شجاعت، شهید دکتر مصطفی چمران را گرامی می‌دارد. از خداوند بزرگ و بلند مرتبه مسئلت داریم راه این شهید فداکار پر رهرو و خصایل برجسته اخلاقی و منش والای ایشان اسوه ای برای تمامی سربازان خداجوی ایران اسلامی باشد.

منبع خبر : معاونت فرهنگی و هنری ساحادم
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
نظر سنحی
آیا از امکانات سایت جدید راضی هستید؟
   
بله
خیر
تا حدودی