.
يكشنبه 4 فروردين 1398   11:12:25
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
گزیده پیام امام
1397/3/29 سه‌شنبه
آموزه ای از حضرت امام راحل ( قدس الله نفس زکیه )
پس از پیروزی ایران در عملیات بیت المقدس و حمله رژیم اشغالگر قدس به جنوب لبنان، با تصمیم مسئولین وقت، دو گردان از ارتش و سپاه به سوریه می روند که پس از اطلاع حضرت امام (ره) از این اقدام، ایشان با بصیرت عمیق از توطئه دشمنان، دستور بازگرداندن نیروها را ابلاغ می کنند و با این هوشیاری حضرت امام (ره)، از درگیر شدن نیروهای ایران در لبنان که با هدف رهایی صدام از ضربات بعدی نیروهای خودی بود، جلوگیری می گردد.

بازخوانی دفاع مقدس تنها نگاه نظامی به رخدادهای آن نیست، بلکه هر یک از حوادث آن با نگرش های راهبردی، راهبردی/عملیاتی، عملیاتی/ تاکتیکی و تاکتیکی دارای ابعاد گوناگونی از ارزش ها است که دریچه های تازه ای برای مخاطبین می گشاید و این قابلیت را دارد تا هر یک از وقایع مربوط به آن دوران با نگرش های یاد شده، مورد مداقه و موشکافی قرار گرفته و پیامی را ارائه کند که علاوه بر غنا بخشیدن به رخدادها، چراغ راه آیندگان این سرزمین نیز باشد.

 سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در نظر دارد، علاوه بر بازخوانی تدوین 418 عملیات گسترده، نیمه گسترده و محدود دوران دفاع مقدس، ارائه فداکاری مردان و زنان در قالب مسافران بهشت ( شهدا )، گل های رهایی (آزادگان ) و سَروهای بلند قامت ( جانبازان )، رویدادهای برجسته 8 سال دفاع مقدس را در چارچوب نوش ها ( موفقیت ها)، نیش ها (ناکامی ها )، عبرت ها و آموزه ها بررسی و آن ها را حفظ و یا منتشر نماید.

در اولین گام از این نوع نگرش، در ادامه خاطره ای از شهید سرافراز ارتش اسلام سپهبد صیاد شیرازی از امام راحل(ره) بیان می گردد که حاوی نکته ظریف و عبرت آموزی برای فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش به عنوان یک فرمانده عملیاتی/ تاکتیکی تلقی می گردد و این نکته با توجه به تلاطم های سیاسی/نظامی کشور و منطقه حساس خاورمیانه در آن زمان، یک آموزه یی است که تنها از نگاه عمیق و راهبردی یک رهبر دوراندیش سرچشمه می گیرد: 

شهید سپهبد صیاد شیرازی درباره پیروزی در عملیات بیت المقدس می گوید: در جنگ در راه خدا، پیروزی کاملاً میسر است. کلیدش هم آیه شریفه ی« والذین جاهدو فینا لنهدینّهم سبلنا و انّ الله لمع المحسنین» است. کلید پیروزی اخلاص رزمندگان، وحدت، یکپارچگی، استقامت و اطاعت از ولایت و توکل به خدا است. در این صورت مطمئناً پیروزند و هیچ قدرتی نیست که در مقابل نیروی حق و نیروی اسلام بایستد. نبرد بیت المقدس، ما را در آزمایش سخت خدا قرار داد؛ آن هم در مقابله با آفت پیروزی که غرور بود. من از بیت المقدس وصل می کنم به خاطره ای از حضرت امام (ره) که تاثیر و درس بزرگی برای ما داشت.

شهید صیاد پس از صحبت درباره حمله نظامیان رژیم اشغالگر قدس به جنوب لبنان، پیش از عملیات رمضان و شرکت در جلسه مسئولان کشور در تهران و تصمیم آنان برای اعزام یک گردان از ارتش و یک گردان از سپاه به سوریه با هدف جلوگیری از قلع و قمع شدن حزب الله و همراهی اش با این یکان ها تا آن کشور، می افزاید: ( پس از بازگشت از سوریه ) رفتیم سراغ حضرت امام(ره) گزارش بدهیم که در آنجا چه کرده ایم و چه باید بکنیم. حضرت امام ( ره ) به گزارش گوش دادند و بعد یکباره فرمودند: « این نیروهایی که بردید آنجا، اگر خون از دماغشان بیاید، من مسئولیتش را قبول نمی کنم. بگویید سریع برگردند.»

من تا آن روز دستوری به این قاطعیت و صراحت، مستقیم از امام (ره) نشنیده بودم که فرمانده کل قوا به ما مستقیم دستور بدهند که چه بکنیم.

گردان سریع برگشت و شاید چهل و هشت ساعت هم طول نکشید. آن پیام تاریخی حضرت امام (ره) که " راه قدس از کربلا می گذرد" موضوع مهمی بود. بعدها متوجه شدیم چه توطئه عظیمی بوده! دشمنان متوجه نبرد بیت المقدس ما بودند و این که صدام شکست فاحشی خورده. خطر درهم شکستگی صدام بود و درهم شکستگی صدام به معنای این بود که وقتی نیروهای اسلام به عراق برسند و عراقی ها انقلاب بپا کنند، این انقلاب در منطقه گسترش پیدا می کند و تا مرزهای اردن، عربستان و سوریه پیش می رود. آن وقت است که برای اسرائیل خطر به وجود می آید. این بود که اسرائیل آن حرکت را انجام داده بود تا احساسات ما برانگیخته شود. امام (ره) این را متوجه شدند و بلافاصله جلویش را گرفتند، یعنی جلوی اقدامات ما را گرفتند؛ وگرنه همان طور آن گردان می رفت، تلفات می داد و ما یک گردان دیگر می فرستادیم؛ همین طور پشت سرهم. آن وقت با این گرانی جا به جاییِ نیرو که باید با هواپیما پشتیبانی می شدند و تردد داشته باشند، معلوم است که کار، خیلی سنگین می شد. به هر صورت، این درسی از روش و مشی اخلاقی حضرت آمام (ره) بود؛ که این قدر بیدار بودند.

منبع خبر : دهقان، احمد، ناگفته های جنگ ( خاطرات شهید سپهبد علی صیاد شیرازی )، انتشارات سوره مهر، چاپ هفدهم 1393، صص 283 – 281.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
نظر سنحی
آیا از امکانات سایت جدید راضی هستید؟
   
بله
خیر
تا حدودی